تبلیغات
یار سیصدو سیزدهم - آقای احمدی‌نژاد مرگ چه کسی را تسلیت گفتید؟
یار سیصدو سیزدهم
این وبلاگ از این پس فقط پنج شنبه و جمعه به روز می شود
ارسال چنین نامه‌ای آن هم در پرتنش‌ترین شرایط دیپلماتیک دوجانبه پس از فاجعه خونین حجاج در سال ۱۳۶۶ به دست آل سعود، متن پیام محمود احمدی‌نژاد که رسماً از سوی پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری منتشر شده، حاوی کلید واژه‌های عجیبی است که هر کسی را که کمترین اطلاعی از آداب و پروتکل‌ها و ادبیات دیپلماتیک داشته باشد، به شگفتی وا می‌دارد.

اصولاً نگارش چنین پیام‌هایی همواره در تمام کشورها، از سوی بخشی خاص در دولت یا وزارت امور خارجه آن کشور انجام می‌گیرد و در شیوه نگارش و به‌کارگیری واژگان، دقت فراوانی به عمل می‌آید تا متن نامه، بازتاب‌دهنده پالس خاصی برای طرف مقابل نباشد که بتوان از آن، برداشتی غیر از برداشت مطابق با مواضع رسمی و منطبق بر منافع ملی کشور مبدأ کرد.

* چند نفر به یک نفر؟

جالب اینکه پیش از انتشار خبر ارسال این پیام تسلیت، «علی اکبر صالحی» وزیر امور خارجه و «محمدرضا رحیمی» معاون اول رئیس جمهور نیز اقدام به ارسال پیام‌های مشابهی کرده بودند، در حالی که طبق پروتکل‌های دیپلماتیک، در بهترین شرایط، ارسال پیام همتای متوفی یا همتای طرف پیام تسلیت، کفایت می‌کند و نیازی نیست که تک تک مسئولان یک دولت، به تک تک همتایان خود در کشور مقابل، پیام تسلیت ارسال کنند.

جالب اینکه نامه رئیس جمهور، درست زمانی برای شاه سعودی ارسال شده است که نماینده دائم عربستان در سازمان ملل، در بیانیه‌ای رسمی خطاب به بان کی مون، دبیرکل این سازمان، از وی خواسته شورای امنیت را در جریان آنچه آن را «توطئه کثیف» ترور عادل الجبیر، سفیر سعودی در آمریکا خوانده است، قرار دهد.

این بیانیه با تأکید بر اینکه «این "توطئه" نقض قوانین بین‌المللی و مصوبات سازمان ملل و همه پیمان‌ها و عُرف‌های انسانی است»، می‌افزاید: «همه کسانی که با این اقدام زشت ارتباط داشته اند باید تسلیم عدالت شوند.»

این در حالی است که در عُرف دیپلماتیک جهانی، درخواست طرح موضوع در شورای امنیت سازمان ملل متحد، تلاش برای میلیتاریزه کردن فضا، امنیتی کردن پرونده و به نوعی اعلام جنگ به طرف مقابل به شمار می‌آید که کمترین تاوان آن در نمونه‌های مشابه، احضار سفیر کشور اقدام کننده به وزارت امور خارجه کشور متهم، برای مقابله با چنین اقدامی است که متأسفانه از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران مسکوت ماند.

از سوی دیگر، حکومت سعودی نیز در اطلاعیه‌ای رسمی، ادعای ترور سفیر خود در واشنگتن توسط نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را، نقض آشکارای توافقنامه‌های بین‌المللی و متعارض با مبادی انسانی خواند و از آمریکا به خاطر خنثی‌سازی این عملیات تروریستی، ابراز تشکر و امتنان کرد.

جالب اینکه خبرگزاری رسمی عربستان سعودی نیز که یکایک پیام‌های تسلیت مقامات جهان به ملک عبدالله را مخابره می‌کند، تا لحظه نگارش این گزارش از انتشار خبر ارسال پیام تسلیت رئیس جمهوری ایران خودداری کرده است.

این پیام دوستانه، در شرایطی به طرف سعودی ارسال شده که عاری از بدیهی ترین ویژگی‌های یک پیام رسمی است.

نخست اینکه با بسمله و نیز آیه‌ای از سوره مبارکه بقره آغار شده که بیشتر در پیام‌های مراجع شیعه کاربرد دارد و ذکر آن در مکاتبات رسمی بین دو مقام دولتی، نابجاست.

* خادم یا خائن؟

ثانیاً به‌ کارگیری صفت برای یک مقام رسمی آن هم صفت دروغین "خادم الحرمین"، آن هم برای جایگاهی که امام خمینی(س) در دیدار با رئیس جمهور و نخست وزیر وقت، از آن مقام با عنوان "خائن الحرمین الشریفین" نام برده اند، جای تعجب فراوان دارد و نمی توان بسادگی آن را نادیده گرفت.

حتی شیوه تحیت گفتن در یک نامه رسمی، معمولاً منحصر به "سلام علیکم" است و مشخص نیست احمدی نژاد چه ضرورتی برای چنین درود و تحیت گرم و کاملی احساس کرده که باید علاوه بر سلام علیک عادی، خواستار نزول رحمت و برکات الهی بر شاه مملکتی شود که خواهان قرار گرفتن کشورمان در موقعیتی جنگی است.

آیا رئیس جمهور پیش از آنکه درباره متوفی و طرف پیام تسلیت خود تحقیق لازم را انجام دهد، دست به قلم شده و چنین پیام دوستانه و برادرانه‌ای برای کشوری که در تلاش است خود را در موضع یک متخاصم نشان دهد، نگاشته است؟ یا حتی پرس و جویی عادی نیز در این مورد صورت نگرفته است؟

آیا احمدی‌نژاد پیام‌های حج و برائت امام خمینی (س) و مقام معظم رهبری را ندیده و نخوانده و یا با وجود آگاهی از موضع رسمی نظام، اقدام به ارسال چنین پیام ناهماهنگی کرده است؟ آیا نشنیده است که رهبر معظم انقلاب، در سخنان خود، از لفظ «رژیم» برای حکومت آل سعود بهره می‌جویند و آن را به عنوان یک دولت قبول ندارند؟

* رحمت و غفران الهی برای سرکرده وهابیت؟

احمدی‌نژاد در ادامه، از «سلطان بن عبدالعزیز» با عنوان «مرحوم مغفور» یاد کرده و در ادامه نامه نیز برای آن «فقید سعید» طلب «غفران و رحمت الهی» کرده است و مشخص نیست استفاده از این عبارات، یک تعارف دیپلماتیک است یا حقیقتی برآمده از دل رئیس جمهور، زیرا اگر صرف تعارف بوده باشد، نیازی به چنین قلم‌فرسایی شگفت‌انگیزی نیست و وی می‌توانست مانند سایر پیام‌های تسلیت خود که تا کنون صادر کرده است، به عرض تسلیت عادی به «خادم حرمین شریفین» اکتفا کند، اما اگر تصور احمدی‌نژاد بر این است که جنایتکاری چون «سلطان بن عبدالعزیز» مورد رحمت الهی قرار دارد و سعادتمند از دنیا رفته است، مسائل دیگری بر آن مترتب خواهد بود که ترجیح بر آن است که متخصصان دینی و مراجع، درباره جایگاه اخروی یک شخص معتقد به فرقه وهابیت، اظهار نظر فرمایند.

آیا رئیس جمهور نمی‌داند که «سلطان بن عبدالعزیز» به عنوان وزیر دفاع و هوانوردی و فرمانده گارد سلطنتی آل سعود، مسؤولیت اصلی را در اعزام نیروهای نظامی و امنیتی سعودی برای سرکوب حجاج مکه در حج خونین سال ۱۳۶۶ داشته است که طی آن صدها تن از هموطنان مان، مظلومانه به شهادت رسیدند؟ آیا برای رئیس جمهور اهمیت دارد که خانواده این شهدا درباره ارسال چنین پیام دوستانه‌ای، چگونه می‌اندیشند؟

* خون حجاج از چنگال سلطان می‌چکد

سردار سعید قاسمی درباره نقش این شاهزاده سعودی با استناد به منابع خود غربی‌ها می‌گوید: «طی جلسه‌ای که در یک ویلا در سواحل مدیترانه‌ای جنوب فرانسه که متعلق به آل سعود بود با شاهزاده «سلطان بن عبدالعزیز» سعودی، قرار بر این شد که [برای استفاده در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران] پایگاه در اختیارشان بگذارند و از آنجا، آواکس‌ها را به پرواز درآورند و البته به طور تلویحی به تصمیم کشتار حجاج در این جلسه هم اشاره می‌کند که این جلسه مهم، درست ۵۵ روز قبل از فاجعه کشتار حجاج برگزار می‌شود.»

سلطان بن عبدالعزیز همچنین عامل اصلی استخدام «اولریش ویگنر»، ژنرال یهودی آلمانی تبار به عنوان فرمانده میدانی عملیات کشتار جمعه خونین مکه بود، وی کسی بود که پیش از عملیات آمریکایی‌ها در طبس، زیرپوشش خبرنگار شبکه ZDF آلمان، مسیر طبس را شناسایی کرده و اطلاعات منطقه عملیات را به «چارلی بکویث» فرمانده عملیات طبس سپرده بود.

* از ایران تا بحرین و یمن و ...

جنایات و فجایعی که «سلطان بن عبدالعزیز» در طول دوره زندگی ذلت‌بار خود رقم زده است، به سختی به شمارش در می‌آید و کمک‌های متعدد به رژیم بعثی عراق در طول جنگ تحمیلی، کمک به سرکوب و کشتار شیعیان شرق عربستان، پشتیبانی از عملیات نسل‌کشی شیعیان شمال یمن، اعزا متجهیزات نظامی و کشتار مردم به پاخاسته و مظلوم بحرین و ده‌ها پرونده فاجعه بار دیگر، تنها گوشه‌ای از اقدامات ننگین این شاهزاده ۸۶ ساله سعودی بوده است.

اقدامات وی در داخل عربستان و علیه مردم این کشور و نقض حقوق بشر، به حدی بوده است که پس از انتشار خبر مرگ وی، مردم و اندیشمندان عربستان، در محافل خود به ابراز شادمانی پرداخته و در شهر قطیف نیز به خیابان‌ها ریختند.

مشخص نیست علت همدردی محمود احمدی نژاد با ملت عربستان در مرگ این جلاد خون آشام، چه توجیهی دارد و آیا ضرورتی داشت که در یک پیام رسمی که مخاطب آن، شاه یک کشور است، ملتی را که جانش از مظالم آن حکومت به لب رسیده و در انتظار گوشه چشمی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان پناهگاه مظلومان و مستضعفان جهان است، وارد کرد؟

* عزادار اصلی چه کسی است؟

آیا رئیس جمهور نمی‌داند که «بندر بن سلطان» که عزادار اصلی مرگ این قصاب سعودی است، عامل اصلی تمامی بحران‌آفرینی‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، شیعیان و محور مقاومت در منطقه و جهان اسلام و ملت های حت ستم خاورمیانه است؟

آیا مسئلت کردن «سربلندی و بهروزی» برای حکومتی که دستش تا مرفق به خون بی‌گناهان مسلمان آلوده است و روزی نیست که از تلاش برای تضعیف نظام جمهوری اسلامی و مذهب حقه تشیع در جهان فروگذار نکند، سخنی منطقی است و تا چه مقدار با آرمان‌ها و اهداف نظام و انقلاب ما سازگاری دارد؟
از سوی دیگر، در شرایطی که آمریکا و عربستان سعودی، در تلاشند تا با هجمه سیاسی، امنیتی و رسانه‌ای خود، بخش‌هایی از نظام از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که زیر نظر رهبر انقلاب به خدمت مشغولند، آماج کینه‌توزی خود قرار دهند و حساب این نهادها را از دولت جدا کنند، آیا شایسته است که سیگنال‌هایی برای طرف مقابل ارسال شود که تأییدکننده این افتراق باشد؟
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 27 شهریور 1396 10:15 ق.ظ
Hello there I am so thrilled I found your weblog, I really found you by error,
while I was browsing on Bing for something else, Regardless I am here now and would
just like to say many thanks for a fantastic post and a all
round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all
at the minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back
to read a lot more, Please do keep up the excellent b.
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 07:00 ب.ظ
Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
I'm not seeing very good success. If you know of any
please share. Cheers!
شنبه 2 اردیبهشت 1396 08:17 ب.ظ
Hey just wanted to give you a quick heads up.
The words in your article seem to be running off the screen in Firefox.
I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I'd post to let you know.

The design and style look great though! Hope you get the problem resolved
soon. Kudos
جمعه 25 فروردین 1396 02:29 ق.ظ
Pretty! This has been a really wonderful article. Many thanks for providing
this information.
جمعه 11 فروردین 1396 11:13 ق.ظ
Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told used to be a entertainment account it.

Look complicated to far brought agreeable from you!
However, how could we be in contact?
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394 12:54 ب.ظ
سلام، با حمایت مقام معظم رهبری، آقایان روحانی و ظریف مهارتهای خود را در انجام مذاکرات و حل مشکلات پیچیده نشان داده‌اند. به آنها اجازه دهید تا امور مربوط به سیاستهای خارجی‌ ایران در منطقه را نیز به عهده بگیرند.
شنبه 12 آذر 1390 08:46 ق.ظ
چون مطالبم با تکفیرواین قبیل چیزها شروع میشه سلام راجایزندانستم - - مرگ بر کل دودمان آل خبیث سعود و شیطانک های فعلی آن ، برو به جهنم ای پادشاه کثیف ، ای خناث، وابلیس برو دیکتار صدام ، معمرخان شاه شاهان، منتظرته اون ته جهنم طبق 7 !!! نمیدانی
هرکه با آل علی درافتاد و افتاد؟؟؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : --------- ------------
نظرسنجی
چرا در جامعه غفلت از امام عصر، علیه السلام وجود دارد؟چرا در جامعه غفلت از امام عصر، علیه السلام وجود دارد؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :